OSIJEK- U organizaciji KUD-a Rusina Osijek a pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske i Saveza Rusina Republike Hrvatske, u subotu, 7. prosinca 2019. godine, u Prosvjetno-kulturnom centru Mađara u Osijeku, održani su jubilarni 15. Dravski valovi, festival zbornog pjevanja Rusina Republike Hrvatske.

Nazočne je pozdravio predsjednik KUD-a Rusina Osijek, Ognjen Zdravković a susrete je otvorila Dubravka Rašljanin, predsjednica Saveza Rusina RH.

Nastupilo je 9. kulturnih i kulturno umjetničkih društava i to: KUD Rusina Osijek, KUD „Osif Kostelnik“ Vukovar, KD Rusina Vinkovci, KD Rusina Cveleferije Rajevo Selo, KPD „Đura Kiš“ Šid, „Rusnak“ društvo Rusina u RH, MKD „Braća Miladinovci“ – zbor Vardarki iz Osijeka, KUD „Joakim Govlja“ Mikluševci i KUD „Joakim Hardi“ Petrovci.

Izborom pjesama, kroz 90 minutni program, oko 100 izvođača dočaralo je gledateljstvu svo bogatstvo rusinskog melosa.

Kako je već postala tradicija pozivati i jedno Društvo druge nacionalnosti koja djeluje na području grada Osijeka, te jedno rusinsko iz Srbije, ove godine su gosti bili makedonsko društvo, MKD „Braća Miladinovci“, zbor Vardarki iz Osijeka i rusinsko društvo KPD „Đura Kiš“ iz Šida.

Dravskim valovima su nazočili član Savjeta za nacionalne manjine RH, Zvonko Kostelnik, predsjednica Saveza Rusina RH, Dubravka Rašljanin, delegacija Nacionalnnog savjeta Rusina Republike Srbije, Predstavnici makedonske nacionalne manjine grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, Jagoda Cvetičanin i Dragoljub Siljanoski, Predstavnica rusinske nacionalne manjine OBŽ, Ahnetka Balatinac a kasnije se pridružila i Viša savjetnica u uredu gradonačelnika Osijeka, Vlatka Kalafatić.

Program je vodila Tatjana Mikloš a konferansu je dvojezično pripremila Ahnetka Balatinac.

Nakon službenog dijela programa, Predstavnica rusinske nm OBŽ, Ahnetka Balatinac, podijelila je nazočnoj dijeci paketiće povodom sv. Nikole a KUD Rusina Osijek je za sve gledatelej i goste pripremio skromni domjenak, gdje su se, uz ugodno druženje, produžile pjevati rusinske pjesme a neki su i zaplesali.

Ahnetka Balatinac