VUKOVAR - U organizaciji Saveza Rusina Republike Hrvatske i Vijeća rusinske nacionalne manjine Vukovarsko-srijemske županije povodom Meseca hrvatske knjige, a pod pokroviteljstvom Saveta za nacionalne manjine Republike Hrvatske i Hrvatskog doma Vukovar u Ružičkinoj kući u Vukovaru održan je 15.10.2022 godine 4.sajam knjiga i nakladništva nacionalnih manjina Vukovarsko-srijemske županije. "Uvijek je to bilo bogatstvo koje smo mi nekako zadržavali kod sebe, a ovo je četvrta godina kako prikazujemo to bogatstvo. Nacionalne manjine pišu kao i svi drugi samo što njegujemo svoj jezik i pišemo na svom jeziku. Moram priznati da smo se u zadnje vrijeme prilagodili jer vidimo da je potrebno pisati dvojezično, odnosno prevesti na hrvatski jezik, baš zato da se približimo i većinskom narodu i upoznamo ga sa našim radom“ - istaknula je predsjednica Saveza Rusina Republike Hrvatske Dubravka Rašljanin. Na 4. sajmu svoje nakladništvo i izdanja predstavile su bošnjačka, mađarska, rusinska, slovačka, srpska i ukrajinska nacionalna manjina, koje su u Vukovarsko-srijemskoj županiji organizirane kroz Vijeća ili predstavnike nacionalnih manjina. Sve prisutne pozdravili su predsjednik vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Vukovarsko srijemske županije Svetislav Mikerević naglasivši da mu je izuzetno drago da se održava takva jedna manifestacija i da se široj javnosti prezentira bogatstvo izdavaštva i informiranja pripadnika nacoionalnih mmnjina Vukovarsko srijemske županije. Dogradonačelnik Vukovara Filip Sušac istaknuo je kako gradske vlasti kontinuirano podržavaju aktivnosti pripadnika nacionalnih manjina. - Lijepo je na ovakvim manifestacijama vidjeti na koji način promiču svoju kulturu te i većinskom narodu i drugim manjinama prikazuju o kakvim se vrijednostima i bogatstvu radi - ocijenio je Sušac U ime Vukovarsko-srijemske županije ovaj, sada već tradicionalni sajam knjiga i nakladništva nacionalnih manjina, svečano je otvorio zamjenik župana Srđan Jeremić koji je istaknuo zadovoljstvo velikom aktivnošću nacionalnih manjina s područja naše županije. Manjine su kroz ovaj sajam pokazale koliko mnogo rade i u ovom segmentu važnom za njegovanje i očuvanje svog jezika i pisma te kroz zapisivanje i stavljanje na papir mnogobrojnih događaja, važnih za svoje sunarodnjake jer čuvaju iste od zaborava i prenose ih na nove generacije.