Vukovar - Savez Rusina Republike Hrvatske i KUD Osif Kostelnik Vukovar organizirali su 23.02.2020 kulturni program Dana Saveza Rusina RH Vukovar i KUD Osif Kostelnik Vukovar u prigodi Međunarodnog dana materinskog jezika u Vukovaru,Vijeća Europe 93, sa početkom u 15.00. Predsjednica Saveza Rusina RH. Dubravka Rašljanin pozdravila je sve goste i prisutne i minutom šutnje odali su počast svim preminulim aktivnim članovima u politici i kulturnom životu. Na samom početku Zvonko Kostelnik je upoznao o osnivanju Saveza 1968 godine i KUD –a Osif Kostelnik Vukovar i o njihovim dostignućima tijekom pet desetljeća svoga djelovanja i postojanja. Ljubica Harhaj je prezentirala „Standardizaciju“ rusinskog jezika dr.sc. Oksane Timko Đitko, a nakon toga se osvrnula na rad i djelovanje Osifa Kostelnika.

Prigodne pjesme pročitale su Ljubica Krezo i Natalija Barna. Svečanosti je doprinio i muški kvartet KUD Joakim Hardi iz Petrovaca otpjevavši nekoliko rusinskih narodnih pjsama. KUD Rusina iz Osijeka predstavila je Ahnetka Balatinac pjesama iz svoje zbirke „Gombulja“. Na završetku akademije sve prisutne je raspoložio orkestr narodnih istrumenata KUD a Osif Kostelnik Vukovar uz rusinske pjesme i plesove. Osim domaćina akademiju su nazočili i članovi KD Rusina iz Vinkovaca, predsjednik Vijeća rusinske nacionalne manjine VSŽ Joakim Erdelji, predsjednik Vijeća rusinske nacionalne manjine Grada Vukovara Zdenko Burčak, predsjednik Vijeća rusinske nacionalne manjine Općine Bogdanovci Tomislav Keteleš, Slavonsko-srijemski vikar mr. sc. o.Vladimir Sedlak iz Petrovaca, o. Oleg Zakaljuk, župnik iz Rajevog Sela i član Savjeta Za nacionalne mnjine RH. Zvonko Kostelnik i ostali gosti.