ORAHOVICA - U organizaciji Saveza Rusina Republike Hrvatske i uz potporu Savjeta za nacionalne manjine i Hrvatskog Crvenog Križa Osijek održan je okrugli stol „Rusini jučer i danas“. Uz prisustvo večini članova Predsjedništa, Savjeta informiranja i izdavaštva i predsjednika Vijeća i predstavnika Rusinske nacionalne manjine održan je skup od 24. 09 do 25. 09. 2016 u Orahovici odmaralište Merkur. Na skupu se raspravljalo o Rusinima u hrvatskoj javnosti i kakva je aktualna slika rusinskog pitanja, i kako to utječe na ostvarivanje prava rusinske nacionalne manjine. Skupu je održao i predavanje Velečasni Vladimir Sedlak na temu „Uloga crkve u očuvanju nacionalnog identiteta i kulturne baštine Rusinske nacionalne manjine u Hrvatskoj“ Sutradan su nastavljene sjednice Saveza, Savjeta i Vijeća.