VUKOVAR – U organizaciji Saveza Rusina Republike Hrvatske a, pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske i supokroviteljstvom KUD Osif Kostelnik Vukovar i Vijeća rusinske nacionalne manjine Grada Vukovara u prigodi Međunarodnog dana materinskog jezika održala se na sam rođendan KUD-a Osif Kostelnik promocija knjige 50 godina Kulturno – umjetničkog društva „Osif Kostelnik“ Vukovar u Vukovaru , Parobrodarska 5 (veslački klub) 18. veljače 2022. godine sa početkom u 17.00 sati. Nakon intoniranja Hrvatske Himne i Svečane pjesme Rusina, minutom šutnje odana je počast svim poginulim braniteljima i civilima Domovinskog rata i članovima KUD –a Osif Kostelnik. Prisutnima se obratio i pozdravio predsjednik Vijeća Rusinske nacionalne manjine Grada Vukovara Zdenko Burčak naglasivši da je Vijeće dobilo nove prostorije u kojima se nalazimo i da su otvorena za održavanje raznih prigoda. Predsjednica Saveza Rusina Republike Hrvatske Dubravka Rašljanin čestitala je rođendan KUD –vu koje je napunilo 54 godine svog postojanja i djelovanje a jako je sretna jer je i ona dio te povijesti naglasila je Dubravka i dodavši da je Savez osnovan 25. veljače 1968 sa tri KUD-a i to Petrovci, Mikluševci i Vukovar. Aktualini dopredsjednik KUD-a Mirko Dorokazi u ime svih članova i u svoje ime pozdravio je sve prisutne i zahvalio se svima što su se odazvali na promociju. Glavna i odgovorna urednica Vera Pavlović pročitala je tekst dr.sc. Oksane Timko Đitko o jeziku i predstavila autoricu knjige Osifa Kostelnika Ljubicu Harhaj. U kreiranju knjige pomogli su joj mnogi suradnici i sa slikam i imenima rekla je Ljubica. Od počasnih predsjednika prisutnima se obratio i Mihajlo Panković prisjetivši se prvih početaka i osnivanja društva kao i kulturno – zabavnih večeri i Janko Kolbas član osnivačke skupštine društva a tako i Saveza naglasivši kakav je bio poticaj samog osnivanja i sudjelovanja u KUD-u. Promociji su nazočili: član Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske Zvonko Kostelnik, predsjednik Vijeća rusinske nacionalne manjine Vukovarsko – srijemske županije joakim Erdelji, predsjednik Vijeća rusinske nacionalne manjine Općine Bogdanovci Tomislav Keteleš i predstavnica rusinske nacionalne manjine osiječko –baranjske županije Ahnetka Balatinac.