PETROVCI - Bogatstvo i ljepota rusinskih običaja, kulturne baštine, izričaja, folklora, narodnog stvaralaštva Rusina i sve ostalo čime se rusini već stoljećima ponosno diče utkano je u tradicijsku, kulturno-zabavnu manifestaciju "Petrovačko zvono" koja se 18. i 19 . lipnja 2021. godine, doživjelqa svoju 48.-u izvedbu u prigodi 50. obljetnice časopisa „Nova dumka“ i 50.obljetnice dječjeg časopisa „Vjenčić“ a održava se pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske gosp. Aleksandra Tolnauera, i supokroviteljstvom Vukovarsko - srijemske županije i Općine Bogdanovci U sklopu manifestacije održala se promocije knjiga: Ahnetka Kostelnik Balatinac – „Agica“ Tomislav Mišir – „Svijet koji nestaje“ Grupa autora – „Misli s Dunava" i izložba fotografija 50. obljetnice Nove dumke. Manifestaciji su nazočili član Savjeta za nacionalne manjine RH Zvonko Kostelnik a u ime predsjednika Aleksandra Tolnauera predsjednica Saveza je pročitala "čestitku na dosadašnjem radu i suradnji u kojoj ste pokazali i dokazali vođeni velikom ljubavlju predanošću za očuvanjem vlastite tradicije i identiteta, da se uz skromnost i samozatajnost mogu postići veliki rezultati što mnogima može poslužiti kao ogledni primjer. Time ste podigli razinu prepoznavanja i valorizacije vlastite vrijednosti u dodiru sa drugim izričajima i vrijednostima, te afirmirali i ojačali informiranost o kulturi različitosti i to različitosti koja nas povezuje, a ujedno integrira u hrvatsko društvo sa svojim punim identitetom", predstavnica rusinske nacionalne manjine Osiječko - baranjske županije Ahnetka Balatina predsjednik Vijeća rusinska nacionalne manjine Općine Bogdanovci Tomislav Keteleš, Općine Tompojevci Slavko Ždinjak i Grada Vukovara Zdenko Burčak, a u ime Općine Bogdanovci nazočio je načelnik Općine Marko Barun koji je i otvorio manifestaciju , zamjenik načelnika Jaroslav Međeši, predsjednik mjesnog odbora Petrovci Mirko Hardi te vijećnici općinskog vijeća Općine Bogdanovci.