ORAHOVICA -Zahvaljujući financijskim sredstvima Ministarstva znanosti,obrazovanja i sporta u organizaciji Saveza Rusina RH. održana je Ljetna škola «Rusina RH» osnovnoškolske dobi  u Hrvatskom crvenom križu “ Škola u prirodi “ odmaralište “MERKUR” u Orahovici od 05.do 12. srpnja 2015.  Sudjelovalo je, zajedno sa profesorima, nastavnicima i voditeljima slobodnih aktivnosti 70 sudionika: iz Vukovara, Osijeka, Jankovaca, Piškorevaca, Petrovaca, Mikluševaca, Zagreba, Tompojevaca, Berka, Rajevog Sela i drugih mjesta Republike Hrvatske.
U dopodnevnim satima, nakon ustajanja, namještanja kreveta, i doručka od 8,00 – 11,55 održavala se redovna nastava materinjeg jezika, literature, povijesti , zemljopisa i glazbene kulture i to po grupama:
I-grupa-učenici koji ne razumiju i ne govore materinski jezik
II-grupa-učenici koji mogu ograničeno komunicirati usmeno i pismeno
III-grupa-učenici koji vladaju materinskim jezikom i pismom
Poslije sportskih natjecanja nastavljen je rad  obvezatnih sati narodnog plesa, zbornog grupnog i solo pjevanja te likovne radionice i izrada nakita od perlica.
Nakon večere, večernji sati bili su namijenjeni književnim i literarnim večerim «85 obljetnica od rođenja Silva Erdelja» i «65.obljetnica KUD – Joakim Hardi Petrovci», te večerima plesa i zabave.
Sudionici Ljetne škole pripremili su sa svojim nastavnicima i profesorima prekrasan kulturni program narodnih plesova, zbornih, grupnih i solo pjesame i recitacije, Ljetne škole prezentirajući stečeno znanje iz nastavnog plana i programa rada Ljetne škole.
Predavači na Ljetnoj školi Rusina za osnovnoškolsku dob:

Jezik, književnost, povijest i zemljopis:
• prof. Andrea Magoč
• prof. Lesja Mudri
• nastavnica. Marija Blotnej

Dirigent zbornog i solo pjevanja:
• Ahneta Timko Mudri

Narodni plesovi i koreografija:
•Zvonko Kostelnik prof.

Ravnatelj Ljetne škole: