VUKOVAR - Savez Rusina Republike Hrvatske i Vijeće rusinske nacionalne manjine Vukovarsko – srijemske županije 22.05.2021pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja u Hrvatskom domu Vukovar sa početkom u 19.30 sati organizirali su Svečanu akademiju povodom Dana Rusina u Republici Hrvatskoj. Zbog epidemioloških mjera i ograničenog broja gostiju akademiju mogla se pratiti emitiranjem u živo nafacebook: Savez Rusina RH Vukovar sa početkom u 19.30 sati Po zadnjem popisu stanovništva u Hrvatskoj živi 1936 Rusina od kojih 1475 u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Prije svečane akademije u predvorju Hrvatskog doma otvorena je izložba fotografija s prethodnih deset godina Dana Rusina. Pozdravnim riječima obratio se predsjednik Županijskog vijeća rusinske nacionalne manjine u Vukovarsko-srijemskoj županiji Joakim Erdelji dok je izložbu otvorila županijska pročelnica za gospodarstvo i održivi razvoj, Marija Budimir. Danom Rusina proglašen je 25. svibnja kao sjećanje na dan kada je 1836. godine osnovana prva rusinska župa u Hrvatskoj, a odlukom Savjeta za nacionalne manjine RH, na prijedlog Koordinacije rusinske nacionalne manjine RH, Rusini u Hrvatskoj imaju pravo korištenja grba i zastave te svečanu pjesmu.
Dubravka Rašljanin, predsjednica Saveza Rusina RH, naglasila je kako je Dan Rusina najznačajniji praznik za pripadnike rusinske nacionalne manjine u cijeloj Hrvatskoj.
- Ponosni smo i sretni što imamo bogatu tradiciju narodnih plesova i pjesama, našeg jezika, vjere i imena. Nadam se da će naši mladi ljudi prepoznati trud i predaka i nas na očuvanju kulture i tradicije i krenuti istim putem kako u budućnosti ne bismo izgubili nacionalno bogatstvo - rekla je, dodavši kako je prema posljednjem popisu stanovništva Rusina bilo 1936 u Hrvatskoj, od toga 1475 u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Najviše ih je u Petrovcima, Mikluševcima, Starim Jankovcima, Novim Jankovcima i Vukovaru, a u svim mjestima gdje su se naselili uspjeli su se organizirati u kulturno-umjetnička društva. Savezu je sjedište u VSŽ-u.
- Ako zanemarimo prošlu godinu koja je zbog korone bila specifična, u prethodnim smo godinama imali više od 370 nastupa godišnje, što znači kako smo svakodnevno negdje u zajednici predstavljali svoju kulturu. Najvećim se dijelom financiramo iz Savjeta za nacionalne manjine RH, od prošloga proljeća prilagođavamo programe epidemiološkoj situaciji, neke su manifestacije održavane online kako bi što veći broj ljudi imao priliku vidjeti što radimo - istaknula je Rašljanin.
Navela je kako su se Rusini daleke 1745. godine doselili na područje današnje Vojvodine, početkom četvrtoga desetljeća 19. stoljeća počeli su dolaziti na šire vukovarsko područje, a od 1836. godine počeli su bilježiti matične podatke na ovim prostorima.
Joakim Erdelji, predsjednik Vijeća rusinske nacionalne manjine Vukovarsko-srijemske županije, rekao je kako su svečanu akademiju morali održati u skraćenoj varijanti, odnosno s manje sudionika i manje ljudi u publici, pa su odlučili prenositi je online na facebook-stranici Saveza Rusina.
- Zbog ograničenog broja ljudi na sceni nastupili su isključivo solisti, pjesnici i recitatori, no ne i zborovi i KUD-ovi. Organizirali smo i izložbu fotografija s dosadašnjih deset obilježavanja Dana Rusina i ta će izložba biti prikazana i u drugim mjestima na različitim manifestacijama kako bi što više ljudi vidjelo što radimo i na koji način čuvamo bogatu kulturu, tradiciju i svoj jezik - poručio je