ZAGREB – U dvorani Česke besede u subotu 22. rujna 2018. godine obilježen je Dan Rusina Grada Zagreba, u organizaciji Predstavnika Rusinske nacionalne manjine Grda Zagreba mr. sc. Irineja Mudrog. Irinej Mudri podsjetio je prisutne na povijest Rusina u Hrvatskoj, te govorio o aktivnostima Rusina u Zagrebu i njihovu doprinosu čuvanju nacionalnog identiteta rusinske nacionalne manjine. Na obilježavanju su, osim domaćina i njihovih prijatelja, sudjelovala i rusinska kulturno-umjetnička društva iz Vukovara, Petrovaca, Mikluševaca, te iz Ruskog Krstura u Vojvodini. Mudri je posebno pozdravio uzvanike koji su došli iz raznih krajeva Hrvatske te iz Vojvodine; člana Savjeta za nacionalne manjine RH Zvonka Kostelnika, voditelja Službe za nacionalne manjine Grada Zagreba Andriju Petrovića, predsjednika Koordinacije vijeća i predstavnika rusinske nacionalne manjine RH Borisa Bučka, predsjednicu Saveza Rusina RH. Dubravku Rašljanin, koja je iskoristila prigodu uručiti priznanje u prigodi 50. obljetnice od osnutka i djelovanja Saveza Rusina Republike Hrvatske Predstavniku rusinske nacionalne manjine Grada Zagreba Irineju Mudrom za osobit doprinos i suradnju u promicanju i afirmiranju kulture i stvaralaštva Rusina u Republici Hrvatskoj, i predsjednika Nacionalnog savjeta Rusina u Vojvodini Slavka Raca, te ostale posjetitelje i goste. Prigodnim domjenkom druženje rusina i njihovih gostiju proteklo je u prijateljskom ozračju uz pjesmu i ples.