VUKOVAR - U organizaciji Vijeća rusinske nacionalne manjine Vukovarsko-srijemske županije, Koordinacije rusinske nacionalne manjine RH. i suorganizatora Saveza Rusina Republike Hrvatske u dvorcu Eltz u Vukovaru održana je središnja proslava Dana Rusina Republike Hrvatske i položen je vijenac palim braniteljima na ušću Vuke. Rusinska zajednica obilježava ovaj dan desetu godinu zaredom, a u svečanom programu nastupili su KUD-va članice Saveza Rusina Republike Hrvatske i Društvo Rusnak koji njeguju rusinski jezik, kulturu i običaje. Predsjednik Vijeća rusinske nacionalne manjine Vukovarsko srijemske županije Boris Bučko pozdravio je sve prisutne naglasivši da Danom Rusina u RH je 25.svibnja kao sjećanje na datum kada je osnovana prva rusinska župa u Hrvatskoj, 1836. godine u Petrovcima.

Obilježavanju je prisustvovalo uz brojne predstavnike rusinske nacionalne manjine iz kulturnog i vjerskog života predstavnika Općina i društava, predstavnici iz inozemstva iz Vojvodine, a obilježavanje su uveličali član Savjeta za nacionalne manjine Zvonko Kostelnik, predsjednica Saveza Rusina Republike Hrvatske Dubravka Rašljanin i Predsavnica rusinske nacionalne mnjine Osiječko-baranjske županije Ahnetka Balatinac, u ime Vukovarsko-srijemske županije nazočio je zamjenik župana Đorđe Ćurčić, a u ime Grada Vukovara Davorka Krajnović Naletilić, viša stručna suradnica za kulturu i turizam.