VUKOVAR - Savez Rusina Republike Hrvatske svijetlo dana po prvi puta ugledao je 25.02.1968. godine, a tomu su doprinijeli KUD Joakim Hardi Petrovci, KUD joakim Govlja Mikluševci i KUD Osif Kostelnik Vukovar osnovavši se tjedan dana prije osnivanja Saveza 18. 02. 1968. godine. Povodom Međunarodnog dana materinskog jezika 24. 02. 2019 u Vukovaru Vijeća Europe 93, sa početkom u 15. 00 održao se kulturni program Dana Saveza Rusina Republike Hrvatske i KUD Osif Kostelnik Vukovar. Dopredsjednik Saveza Vlado Rusin pozdravio je sve prisutne i zaželio im je ugodan boravak i zahvalio se što su se odazvali u tolikim broju. U programu su sudjelovali Zvonko Kostelnik koji je svim prisutnima i gostima predstavio presjek djelovanja Saveza od njegovog osnivanja pa do današnjih dana i Vera Pavlović je predstavila Međunarodni dan materinskog jezika, a svečanosti su se pridružilo i domaće KUD Osif Kostelnik Vukovar.