ZAGREB - Pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, Savez Rusina Republike Hrvatske i KPD «Rusinka i Rusin» iz Zagreba., organizirali su 17. 12. 2017. god. 3. Kulturnu manifestaciju Rusina Republike Hrvatske «Božić u Zagrebu « u Gradskoj četvrti „Medvešćak“ Voćarska cesta 71 Zagreb.

U sklopu manifestacije obilježilo se i:

• 90. obljetnica od rođenja Vire Hudak
  • 240. obljetnica od osnivanja Križevačke Eparhije
  • 40. obljetnica od smrti dr. Fedora Laboša

“Božić u Zagrebu” je manifestacija kulture Rusina Republike Hrvatske a, osnovana je sa ciljem zaštite i razvitka kulturnog stvaralaštva u obliku izvornih Božićnih pjesama i etno osnovama da pobuđuju boljitak za pripadnike naše nacionalne manjine, kako bi čuvali, razvijali i promicali nacionalni i kulturni identitet, sprečavali asimilaciju, na dobrobit kako nacionalne manjine tako i svekolikog razvitka Republike Hrvatske. Osnovali su je Udruge pripadnici Rusinske nacionalne manjine članice Saveza Rusina Republike Hrvatske sa sjedištem u Vukovaru.. Manifestaciji se obratila predsjednica KPD Rusinka i Rusin iz Zagreba Olenka Gršković i zaželjela im je puno uspjeha u svom radu i u svojim nastupima. Nadalje je pozvala Dubravku Rašljanin predsjednicu Saveza Rusina Republike Hrvatske da otvori i pozdravi manifestaciju. Dubravka je naglasila da je jako sretna i ponosna što se takva manifestacija održava u Zagrebu jer je to jedan početak suradnje sa našim članicama. Na manifestaciji su nastupili  članice Saveza i to:

• KUD „Osif Kostelnik" Vukovar,
  • KUD Rusina i Ukrajinaca „Rušnjak" Rijeka,
  • KD Rusina Vinkovci,
  • KUD Rusina Osijek,
  • KUD „Joakim Hardi" Petrovci,
  • KD Rusina Cvelferije Rajevo Selo,
  • KUD „Joakim Govlja" Mikluševci.