OSIJEK - KUD Rusina Osijek i Predstavnica rusinske nacionalne manjine Osječko –Baranjske županije u suradnji sa Savezom Rusina Republike Hrvatske i Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek uz financijsku potporu Savjeta za nacionalne manjine RH. održali su u utorak 15. studenoga 2016  promociju knjige „Stradanje Rusina u Domovinskom ratu 1991/92 autora Nikole Papa, u izdanju Saveza Rusina RH.  u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek, Austrijska čitaonica Osijek.Knjiga "Stradanje Rusina u Domovinskom ratu 1991. /92. " Nikole Papa, na 90-tak stranica donosi povijesne podatke o naseljavanju Rusina u istočnoj Slavoniji te njihovu sudjelovanju i stradanju u Domovinskom ratu u kojem je ubijeno, poginulo ili nestalo 97 pripadnika te manjinske zajednice. Autor Nikola Pap rođen je 1948. godine u Mikluševcima u obitelji grkokatoličkog svećenika. Od 1977. godine živi u Vinkovcima. Aktivni je član Kulturnog društva Rusina Vinkovci te tamošnje grkokatoličke zajednice. Knjiga "Stradanje Rusina u Domovinskom ratu 1991. /92. " prva je koju je napisao, a na kojoj je, kako je sam priznao, s prekidima radio gotovo 10 godina. Promotor je bila glavna i odgovorna urednica knjige Vera Pavlović, a knjigu je predstavio recezent Tomislav Mišir, autor knjige Nikola Pap , a imena poginulih čitao je novinar Juraj Bičanić. Sve prisutne je pozdravila Ahnetka Balatinac Predstavnica rusinske nacionalne manjine Osječko –Baranjske županije , a ispred domaćina Gradske i sveučilišne knjižnice Siniša Petković. Dubravka Rašljanin predsjednica Saveza Rusina Republike Hrvatske naglasila je da je jako ponosna što je knjiga konačno izašla i da se uvijek trebamo siječati poginulih branitelja. Prisutne je pozdravio i predstavnik županije Osječko - baranjske.