ZAGREB -   U Hrvatskom Saboru u  Dvorani Janka Draškovića 28.03.2017 održao se sastanak  saborskog zastupnika Veljka Kajtazija s predstavnicima Vijeća, udruga i ostalih organizacija austrijske, bugarske, njemačke, poljske, rumunjske, rusinske, ruske, ukrajinske, turske, vlaške i židovske nacionalne manjine.  PRISUTNI: Predstavnici četiri nacionalne manjine od jedanaest.Tatjana Mikolaj (Udruga ruskog govornog područja u Međimurju "KALINKA" ) ; Svjetlana Marinov (Asocijacija mladeži ruskih sunarodnjaka u RH); Ivo Rittig (Zajednica Nijemaca u RH); mr. sc. Jasminka P. Petter (Narodni Savez Nijemaca Hrvatske); Galina Petranović (Ruska kulturna udruga); Dara Mayer (Udruga Nijemaca i Austrijanaca Vukovar); Vlado Rusin (KUD OSF Kostelnik Vukovar); Ahnetka Balatinac (predstavnica rusinske nacionalne manjine Osječko-baranjske županije); Zvonko Kostelnik (Savez Rusina RH Vukovar); Slavko Burda (Ukrajinska zajednica Republike Hrvatske); Elena Pilićeva Čorko (predsjednica Koord. savjeta rus. sunarodnjaka); Josip Krajcer (Udruga Austrijanaca i Nijemaca Sirač); Eugen Getliher (Udruga Austrijanac i Nijemaca Sirač).

Na tragu rasprave vezane za Savjet nacionalne manjine predstavnici udruga su se žalili na nedostatna sredstva koja su im na raspolaganju za rad udruga i režije, a posebno izostanak mogućnostima da u svojim udruzima i Savezima zaposle profesionalne osobe. Najveći broj okupljenih predstavnika ima probleme s postojećim prostorima ili radu u neadekvatnim uvjetima. Predstavnica Elena Pilićeva Čorkalo prezentirala je projekt ruskog muzeja i nedostatka sredstava i prostora za realizaciju. Predstavnica rusina Ahnetka Balatinac tražila je mogućnost da mladi Rusini obiđu Sabor te se organizira nj. prijevoz. Zastupnik Kajtazi je

prihvatio ideju. Istaknula je da i rusini na području Osječko- baranjske županije žele društveni dom te da imaju probleme s većim brojem starijih osoba kojima je potrebna svaka vrsta pomoći. Gospođa Dara Mayer, predstavnica njemačke manjine prezentirala je

projekt Švabske kuće i mogućnosti da predstavnici njemačke nacionalne manjine kupe objekt u kojem bi projekt realizirali. G. Mayer prezentirala je i projekte "Bal Švaba" i "Jesen u glazbi" i njihovu važnost te probleme pri nj. realizaciji. Elena Pilićeva Ćorkalo prezentirala je www. russianincroatia. com u kontekstu suradnje i poboljšanja suradnje. Okupljeni su se usuglasili kako je potrebno da uspostave i bolje međusobnu komunikaciju i razmjenu informacija.